Sekaško tekmovanje v Storžicah v Zadlogu pri Črnem Vrhu nad Idrijo
Dne 17.8. 2024 je bila v Storžičah v Zadlogu pri Črnem Vrhu nad Idrijo sekaško tekmovanje. Gre za pravo tekmo fantov in deklet, ki se prikažejo v spretnostih v delu z motorno žago. Na poligonu smo se dobili ob 9:00. Z veliko skrbnostjo smo pregledovali vse elemente poligona in merilnih instrumentov. Tekma se je začela točno ob 10:00.
Na tekmi so nastopale 3 tekmovalke in 30 tekmovalcev. Tekmovalo se je v petih disciplinah in sicer:
1.menjavanje verige in obračanje meča.
2.kombiniran rez.
3.precizen rez na podlagi.
4.zasek in podžagovanje.
5.kleščenje.
Vsaka disciplina je simulacija pravega dela z motorno žago pri vsakdanjem delu v gozdu.
Če gremo k prvi disciplini obračanje meča in zamenjava verige. Pri tej disciplini mora tekmovalec čim hitreje zamenjati obstoječo verigo z novo. Motorna žaga je postavljena na mizi. Pri tem se uporablja ključ za odvitje dveh vijakov, ki ju tekmovalec hitro odvije, zamenja obstoječo verigo z novo verigo, ki se nahaja na mizi, namesti meč z verigo na motorni žago in zopet privije pokrov nazaj na motorno žago. Merimo čas zamenjave vsakemu tekmovalcu posebej in najboljši časi so tam okoli neverjetnih 10 sekund.
Druga disciplina se imenuje kombiniran rez, ki simulira prežagovanje debla na terenu v gozdu.
Tekmovalec prereže dva hloda. Prvi je obrnjen navzgor in simulira prežagovanje debla proti strmini. Tekmovalec mora prvi hlod prežagati na spodnji strani, prereže do polovice hloda ter konča točno v obarvanem delu hloda in nadaljuje na zgornji strani, dokler kolut ne odpade stran. Tekmovalec gre na drugi hlod, ki simulira drevo, na strmini navzdol. Hlod začne prežagovati z gornje strani, reže do polovice označenega dela in potem gre s spodnje strani. Nadaljuje z rezanjem in konča disciplino, ko pade kolut na tla oz. v naravi je drevo prerezano na dva dela.
Tekmovalec mora disciplino končati čimprej, meri se mu čas ter razliko pri spodnjem in zgornjem rezu v hlod t.i. neujemanju rezov oz. zob med dvema rezoma. Najboljši tekmovalci dosegajo čase okoli 20 sekund.
Tretja disciplina se imenuje precizni rez na podlagi. Tekmovalec mora čimprej prerezati dva hloda na podlagi, a pri tem ne sme zarezati v podlago. Gre za simulacijo prežagovanja debla na rampi ali v gozdu, ko je deblo v blatu, zemlji ali snegu. Pri tem je treba zelo natančno rezati, da se z verigo ne dotakne tal, ker se pri tem veriga skrha oz. ne reže več v redu. V disciplini sta hloda obdana z žagovino na delu hloda, ki leži na deski oz. tleh tako, da mora tekmovalec zelo natančno rezati, da ne zadene v podlago. Najprej prereže prvi hlod in potem še drugega. Meri se zob, ki ostane na podlagi in pravokotnost rezov na hlodih.
Četrta disciplina se imenuje zasek in podžagovanje. Ta disciplina simbolizira podiranje drevesa v naravi.
Na deblu, ki je vertikalno pritrjeno na poseben okvir in predstavlja drevo v gozdu, mora tekmovalec opraviti vse elemente podiranja kot v gozdu. Z motorno žago naredi vodoravni rez v smer podiranja, nadaljuje z rezom pod kotom v isti smeri v t.i. streho, pusti ščetino in nadaljuje z podžagovanjem za ščetino, ki je ne sme prerezati. Ko konča s podžagovanjem, je disciplina končana. Disciplina velja za kraljico tekmovanja, ker prinese največ točk. Sodniki izmerijo vse elemente, a najpomembnejša je smer podiranja, ki se meri v centimetrih. Nekateri tekmovalke in tekmovalci zadenejo čisto ničlo, kar pomeni, da niso zgrešili nič oz. zadeli v čisti center.
Naslednja disciplina je kleščenje. Pri tej disciplini gre za simulacijo kleščenja vej pri podrtem drevesu. Tekmovalec mora čimprej odrezati 30 količkov, ki so nameščeni oz. zabiti v lesen drog na posebnem podstavku, dvignjen od tal. Meri se čas in napake, ki jih naredi tekmovalec. Napake so predolgi štrclji, višji od 5mm in ureznine v hlod globje od 5 mm. Meri se tudi nepravilne korake, ki niso po pravilih. Najboljši časi so pod 20 sekundami.
Sama tekma je bila prava paša za oči za gledalce, ki so se v velikem številu zbrali od blizu in daleč. Resnično je potrebno pohvaliti prireditelje tekme, ki so se maksimalno kvalitetno in profesionalno potrudili pri samem poligonu. Za vsako podrobnost je bilo poskrbljeno. Od merilnih instrumentov za sodnike, za profesionalno ocenjevanje tekmovalcev, do hlodov na katerih so izvajali svoje veščine tekmovalke in tekmovalci in nagrad za najboljše. Pohvaliti je potrebno tudi tekmovalce, ki so prišli praktično iz cele Slovenije. Med njimi so tudi tekmovalci, ki predstavlja Slovenijo na tekaških tekmah cele Evrope. Skratka tekma na zelo visokem nivoju.
Uroš Otoničar sodnik na tekmi